Ultrazvuk srca, ili ehokardiografija srca, predstavlja apsolutno bezbolnu i sigurnu dijagnostičku proceduru čiji je osnovni cilj pružiti vrijedne informacije o strukturi i funkciji srčanih komponenti.

Ova pretraga se bez ikakvih rizika može ponavljati nekoliko puta, te se stoga često primjenjuje za dugoročno praćenje srčanih oboljenja. Zahvaljujući njenim mogućnostima, doktori specijalisti su u mogućnosti pratiti i evaluirati stanje srca bolesnika tijekom dužeg vremenskog perioda.

Postupak izvođenja ehokardiografije srca je prilično jednostavan. Specijalizirana ultrazvučna sonda nježno se prislanja na površinu grudnog koša pacijenta, i to potpuno bezbolno. U isto vrijeme, ljekar na ekranu prati sve strukture srca i prikuplja dragocjene informacije.

Ultrazvukom srca dobivamo temeljne informacije o stanju srčanog mišića, njegovoj veličini, debljini zidova i funkciji srčanih zalizaka. Ovaj neinvazivni postupak omogućava preciznu dijagnozu srčanih problema, pomaže u praćenju tijeka liječenja i pravilnom upravljanju srčanim oboljenjima.

Ultrazvuk srca je neophodan alat u modernoj medicini, koji omogućava bezbolno i pouzdano praćenje zdravlja srca. Budući da je potpuno siguran, pacijenti se s povjerenjem mogu podvrgnuti ovoj pretrazi kako bi osigurali optimalno funkcioniranje svog srca i prevenciju srčanih oboljenja.

Transtorakalni ultrazvuk srca (TTE)