Redovni kontrolni pregledi važni su za pacijente sa Pejsmejkerima i Defibrilatorima. Kada pacijent stigne u Centar za Kardiologiju radi pregleda uređaja, asistent uzima vitalne znakove, razgovara s pacijentom o tome kako se osjeća i pregleda trenutne lijekove.
Kardiolog stavlja skener na pacijentova prsa preko implantiranog uređaja. Skener mjeri napon uređaja kako bi procijenio preostalo trajanje baterije, provjerava vodove kako bi se uvjerio da su i dalje na svom mjestu i ispravno funkcionišu, te provjerava je li elektroda za šokiranje defibrilatora pravilno postavljena. Ovo su osnovni koraci koji se javljaju pri svakom naknadnom pregledu uređaja za implantabilni uređaj, ali termin ide dalje od jednostavnog provjeravanja vijeka trajanja baterije. Provjera uređaja također prikuplja podatke o srčanom ritmu pohranjene u pacijentovom uređaju, koji će pokazati sve promjene ili abnormalnosti u srčanom ritmu pacijenta. Neki defibrilatori mjere impedanciju u grudima, što može pokazati povećanje tečnosti u grudima kod pacijenata sa kongestivnom srčanom insuficijencijom.Rana dijagnoza srčanih problema putem podataka uređaja može pomoći u smanjenju pacijentovog rizika od budućih srčanih bolesti ili efekata opasnih po život, kao što je moždani udar. Podaci uređaja također mogu ukazivati na potrebu za izmjenom lijekova ili prilagođavanjem načina na koji uređaj pejsing srca. Mnogi uređaji također imaju monitor aktivnosti koji izvještava koliko sati svaki dan pacijent stoji i kreće se. Ako pacijentova dnevna aktivnost opada s vremenom, to može signalizirati potrebu da se prilagodi način rada srca ili da se pogledaju drugi faktori koji mogu utjecati na nivo aktivnosti pacijenta.
Kada je provjera uređaja završena, liječnik će razgovarati o prikupljenim podacima s pacijentom i odrediti najbolje sljedeće korake. Za mnoge pacijente, provjera njihovog uređaja ne zahtijeva daljnje radnje dok ne dođu na drugi kontrolni pregled uređaja.