Ergometrija, poznata i kao ergo test ili test opterećenja, predstavlja klinički prihvaćenu metodu koja se najčešće primjenjuje kod sumnje na ishemijsku bolest srca ili kod bolesnika s postavljenom dijagnozom ove bolesti. Ova procedura izvodi se na ergobiciklu i/ili pokretnoj traci, a njen glavni cilj je procjena srčane funkcije i sposobnosti srca da se nosi s opterećenjem.

Tokom samog testiranja, stručnjaci prate srčani ritam, arterijski pritisak i kontinuirano prate elektrokardiogram (EKG) kako bi dobili precizne informacije o reakcijama srca na opterećenje. Test opterećenja obično traje između 30 i 45 minuta, što omogućava dovoljno vremena za temeljno analiziranje srčane funkcije.

Važno je napomenuti da ergometrija spada u kategoriju niskorizičnih procedura, što znači da je sigurna i pristupačna metoda za procjenu ishemijske bolesti srca. Međutim, rizik može značajno varirati ovisno o kliničkom stanju samog pacijenta. Stoga je od suštinskog značaja da se ergometrija izvodi pod nadzorom medicinskog osoblja s iskustvom u procjeni srčanih problema.

Prije samog testiranja, pacijentu je potrebna odgovarajuća priprema. To uključuje isključivanje lijekova kao što su beta blokatori, nitratni preparati i digoksin najmanje 24 sata prije testa. Ova priprema je značajna kako bi se osigurala tačnost rezultata ergometrije i precizna evaluacija stanja srca pacijenta tokom testiranja.

Ergometrija ostaje ključna dijagnostička procedura koja omogućava stručnjacima da brzo i precizno identificiraju ishemijsku bolest srca te pruže odgovarajuće preporuke za daljnje liječenje i upravljanje pacijentovim zdravljem. Ova metoda igra ključnu ulogu u očuvanju zdravlja srca i prevenciji ozbiljnih kardiovaskularnih problema.

Ergometrija (ergo test)